Dwujęzyczne niemowlaki czytają z ruchu warg

Mózg ludzki już od pierwszych miesięcy życia jest nastawiony na odróżnianie różnych języków nie tylko przez słuchowe rozróżnianie dźwięków, ale także przez zwracanie uwagi na ruchy warg charakterystyczne dla danego języka. Co więcej, niemowlęta wychowywane w dwujęzycznym środowisku, potrafią odczytać z samego ruchu warg więcej informacji niż maluchy otoczone jednym tylko językiem. Tak dowodzą badania przeprowadzone przez profesora Davida J. Lewkowicza z Bouvé College of Health Sciences na amerykańskim Northwestern University.

Zespół kierowany przez naukowca przygotował ciekawy eksperyment: niemowlęta obserwowane były podczas oglądania filmu z nagraniem kobiety, która wypowiadała się w języku hiszpańskim i katalońskim.  Lewkowicz zauważył, że dzieci otoczone od swoich najwcześniejszych momentów życia dwoma językami, zwracały uwagę na ruchy warg, skupiały się na wyrazie twarzy i mimice mówiącego bardziej i przez dłuższy czas niż niemowlęta jednojęzyczne. Czteromiesięczne niemowlaki wychowywane w jednojęzycznym domu skupiały swój zwrok dłużej na oczach osoby wypowiadającej się, natomiast te dwujęzyczne patrzyły tak samo długo na oczy jak i na usta mówiącego.

Lewkowicz zauważa też, że maluchy, które do pierwszego roku życia miały okazję zetkąć się z więcej niż jednym tylko językiem, mają naturalnie pobudzony mechanizm przyswajania języków obcych. 

Źródło: informacja prasowa Northwest University