Nauka języka zamiast czekolady?

Wykorzystanie tomografu komputerowego do badań nad przyswajaniem języka przyniosło kolejne, bardzo interesujące wnioski:

podczas nauki nowych słów w ludzkim mózgu uaktywnia się obszar odpowiedzialny za odczuwanie przyjemności (tzw. prążkowie brzuszne) – ten sam, który wykazuje wzmożoną aktywność m.in. podczas jedzenia czekolady i gier hazardowych.

Wyniki badań tomograficznych:  aktywacja ośrodka przyjemności w trakcie gry hazardowej i poznawania nowego słowa. 

Wyniki badań tomograficznych:  aktywacja ośrodka przyjemności w trakcie gry hazardowej i poznawania nowego słowa. 

Niemieccy i hiszpańscy naukowcy, po przebadaniu 36 dorosłych osób, stwierdzili, że współzależoność między nauką nowych słów a odczuwaniem przyjemności mogła wzmacniać motywację do rozwoju języka u naszych przodków i odegrać ważną rolę w procesie ewolucji języka u homo sapiens.

Autorzy badania przyznają, że dokładne procesy zachodzące w strukturach mózgu, które tłumaczyć mogą ludzką motywację do nauki języka (czy to u dzieci, czy u osób dorosłych) – pozostają jeszcze do zbadania.

Może zatem, zamiast czekoladowego batoników zaserwować swemu dziecku kilka nowych słów? I zdrowsze to, i tańsze i satysfakcja gwarantowana po obu stronach.

Badania Institut d'Investigació Biomèdica de Bellvitge i Otto-von-Guericke-Universität opublikowane zostały w listopadzie 2014 roku w czasopismie Current Biology.