Dwujęzyczne niemowlęta lepiej zapamiętują i szybciej się uczą

Opublikowane w lipcu tego roku badania zespołu naukowców z Singapuru dowodzą, że już 6-miesięczne dwujęzyczne niemowlęta wykazują się w porównaniu z jednojęzycznymi rówieśnikami pewną przewaga w rozwoju poznawczym.

W badaniu, którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma Child Development, 114 półrocznym dzieciom pokazywano obrazki dwóch pluszowych zabawek - misia i wilka. Gdy traciły zainteresowanie pierwszym obrazkiem, pokazywano im drugi.

W porównaniu z dziećmi jednojęzycznymi dzieci wychowywane w dwujęzycznym środowisku szybciej okazywały znudzenie pierwszym obrazkiem i bardziej interesowały się kolejnym. Jak można zinterpretować te obserwacje?

Dwujęzyczne niemowlęta z większą łatwością kodują obrazy, które widzą i szybciej rozpoznają znajomy bodziec. Badania wskazują na ogólną przewagę poznawczą dzieci dwujęzycznych, która ma szeroki zakres, daje się zauważyć wcześnie i nie ogranicza się do użycia języka.

Autorzy artykułu tłumaczą, że dzieci otoczone osobami mówiącymi w dwóch językach bardzo szybko wypracowują sprawny mechanizm rozpoznawania bodźców dźwiękowych (języka), co przekłada się na inne rodzaje bodźców. Szybciej się uczą i mają lepszą pamięć. To z kolei wiąże się ściśle z ich dalszym rozwojem intelektualnym.

Na stronie www.channelnewsasia.com obejrzeć można krótki materiał filmowy (w języku angielskim) relacjonujący odkrycie singapurskich psychologów.