Dwujęzyczny mózg to kulturysta

Mózg osób jednojęzycznych musi wysilać się bardziej, by skupić się na pojedynczym słowie – taki wniosek płynie z badań opublikowanych w listopadowym numerze czasopisma “Brain and Language”*.

Na Uniwersytecie w Houston badaniu  użyciem tomografu komputerowego poddano 17 osób dwujęzycznych mówiących po hiszpańsku i angielsku i 18  jednojęzycznych mówiących tylko po angielsku. Uczestnikom badania odczytywano nazwę przedmiotu i pokazywano jednocześnie zdjęcie tego przedmiotu i dwóch innych o podobnie brzmiących nazwach.  Zadaniem badanych było jak najszybciej wybrać odpowiedni obrazek. W obu grupach prędkość podjęcia decyzji była podobna, ale aktywność mózgu różniła się znacznie.

W mózgach osób jednojęzycznych rejony odpowiedzialne za kontrolowanie funkcji wyższego rzędu rozjaśniały się znacznie silniej. Oznacza to, że ich mózg musiał w zadanie włożyć więcej wysiłku.

Obszary mózgu, które u osób jednojęzycznych w przeprowadzonym badaniu wykazały wzmożoną aktywność. (Żródło: cytowany artykuł) 

Obszary mózgu, które u osób jednojęzycznych w przeprowadzonym badaniu wykazały wzmożoną aktywność. (Żródło: cytowany artykuł) 

Osoby dwujęzyczne stale wybierają między aktywowaniem jednego języka a wyłączaniem drugiego w danej chwili. Autorzy badania porównali to żonglowanie dwoma językami do ćwiczeń z obciążeniem – jak w kulturystyce.

Zobacz też: Dwujęzycznemu dziecku łatwiej jest się skupić

*V. Marian, S. Chabal, J. Bartolotti, K. Bradley, A. E. Hernandez (2014): Differential recruitment of executive control regions during phonological competition in monolinguals and bilinguals. Brain and Language, 139, s.108-117